به گزارش شبکۀ تلویزیونی المیادین، سرلشکر ثامر الحسینی، فرمانده نیروهای واکنش سریع عراق، روز دوشنبه گفت: «نیروهای ما تمامی راه‌های کمک‌رسانی به داعش را در شرق موصل مسدود کرده و ده‌ها تن از آنان را کشته‌اند.»

وی افزود: «نیروهای عراقی تاکنون موفق به آزادسازی ۷۵ درصد از شرق موصل شده‌اند و در چند روز آینده پاک‌سازی کامل کرانۀ شرقی به اتمام خواهد رسید.»

به گزارش پایگاه عراقی السومریه نیوز، سرلشکر عبدالامیر یارالله، فرمانده عملیات آزادسازی استان نینوا، طی بیانیه‌ای از آزادسازی ناحیۀ شرقی رود دجله در شرق شهر موصل به دست نیروهای مبارزه با تروریسم عراق خبر داد.

این پل ازآن جا که محل اتصال کرانۀ شرقی و غربی دجله است، یکی از نواحی استراتژیک محسوب می‌شود و پیشروی نیروهای عراقی را به مناطق غربی موصل ممکن می‌سازد.

بر اساسِ گزارشِ روز شنبۀ پایگاه الفرات نیوز، نیروهای داوطلب مردمی روستای العسرج در غرب موصل را نیز از اشغال داعش آزاد کردند.

عملیات آزادسازی موصل، مرکز استان نینوا، از ۲۶ مهر ۱۳۹۵ با شرکت ده‌ها هزار تن از نیروهای ارتش و پلیس عراق و با همراهی نیروهای بسیج مردمی و پیش‌مرگه کُرد، آغاز شد.

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، که پیش‌تر وعده داده بود موصل، دومین شهر بزرگ عراق، تا پایان سال گذشتۀ میلادی به‌طور کامل آزاد خواهد شد، به‌تازگی اعلام کرده است که سه ماه دیگر برای آزادسازی این شهر زمان لازم است.