به گزارش السومریه نیوز، العبادی در یک نشست خبری در بغداد این اظهارات را بیان کرد.

پس از دیدار العبادی با بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه، در روز شنبه (۱۸ دی) بغداد و آنکارا از توافق بر سر خروج نیروهای ترک از شعر بعشیقه در نزدیکی موصل در شمال عراق خبر دادند.

کارشناسان این اقدام را گامی مهم در جهت حل مناقشۀ ۲ کشور بر سر حضور نظامی ترکیه در خاک عراق خواندند.

با این وجود، ترکیه هنوز اقدامی برای خروج نیروهایش انجام نداده و بسیاری این مسئله را «بدعهدی ترکیه» می‌دانند.

ارتش ترکیه اواسط آذر ۱۳۹۴ بیش از ۱۵۰ نیروی نظامی خود را با پشتیبانی دست‌کم ۲۰ تانک به منطقۀ بعشیقه واقع در شمال شرق موصل در استان نینوا اعزام و اعلام کرد این نیروها تا آزادسازی موصل در عراق می‌مانند.

مجلس ترکیه نیز ۱۰ مهر امسال به‌اتفاق آراء با تمدید یک‌سالۀ مجوز استقرار نیروهای این کشور در سوریه و عراق موافقت کرد. در پی این اقدامات، روابط آنکارا و بغداد به شدت ملتهب شد.

عراق خواهان خروج نیروهای ترکیه شد و از دولت آنکارا به مجامع بین‌المللی شکایت کرد.

حضور نظامی ترکیه در شمال عراق واکنش‌ها و اعتراض‌های فراوان مردم و مقامات دینی و سیاسی این کشور را در پی داشته است و به «جنگی لفظی» میان بغداد و آنکارا مبدل شده است.

درخواست العبادی از عراقی‌ها: با نیروهای امنیتی همکاری کنید

العبادی در ادامه با بیان اینکه داعش و جرائم سازمان‌یافته جامعۀ عراق را تهدید می‌کند، از همۀ عراقی‌ها خواست برای برقراری امنیت با نیروهای امنیتی همکاری کنند.

وی همچنین گفت اقدام داعش به تخریب و انهدام پل‌های موصل مانع از آزادسازی آن نخواهد شد.

العبادی با بیان اینکه داعش با شکست‌های سنگینی در موصل مواجه شده است، گفت خطری سد موصل را تهدید نمی‌کند.

در همین حال، فرماندهی عملیات آزادسازی استان نینوا از آزادی محلۀ الضباط (افسران) در کرانۀ چپ موصل خبر داد.

عملیات آزادسازی موصل، مرکز استان نینوا، از ۲۶ مهر ۱۳۹۵ با شرکت ده‌ها هزار تن از نیروهای ارتش و پلیس عراق و با همراهی نیروهای بسیج مردمی و پیش‌مرگۀ کُرد، آغاز شد.

العبادی که پیش‌تر وعده داده بود موصل، دومین شهر بزرگ عراق، تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی به‌طور کامل آزاد خواهد شد، به‌تازگی اعلام کرده که سه ماه دیگر برای آزادسازی این شهر زمان لازم است.