علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری ودبیر شورای عالی امنیت ملی، در این دیدار با تبریک پیروزی های مستمر دولت و مردم سوریه درعرصه مبارزه با تروریسم تکفیری، ازنقش تاثیر گذار و رهبری بشار اسد در هدایت جریان مردمی مقاومت و کسب دستاوردهای فوق قدردانی کرد.

وی با اشاره به افزایش پیچیدگی های سیاسی و امنیتی در بحران سوریه و نقش و تاثیرگذار بازیگران مختلف دراین عرصه نسبت به برخی اقدامات مشکوک که به دنبال بهانه جویی برای نقض آتش بس و به شکست کشاندن روندهای سیاسی هستند، هشدار داد.

شمخانی بر تصمیم جمهوری اسلامی برای کمک به فرایندهای سیاسی برای پایان یافتن جنگ و خونریزی در سوریه تاکید کرد وافزود: همراهی مسلحان با فرایندهای سیاسی، شاخص مهمی برای ارزیابی میزان اعتقاد کشورهای پشتیبان انها از گفت وگو ومذاکره است.

وی گفت: اگر مسلحان احساس کنند کشورهای حامی انها در مذاکرات سیاسی جدی نیستند به طور قطع از مسیر جنگ و خونریزی باز نخواهند گشت.

نماینده مقام معظم رهبری اظهارداشت: مذاکرات سیاسی باید میان سوری ها و با مدیریت انها انجام شود و سازمان ملل و کشورهای موثر در این عرصه صرفا باید نقش تسهیل کننده داشته باشند .

شمخانی افزود: همه باید تلاش کنند تا مذاکرات سیاسی به دمشق به عنوان پایتخت سوریه متحد و یکپارچه منتقل شود.
وی با تبیین نقش بازیگران اصلی در بحران سوریه گفت: برخی کشورها با وقوف بر ضرورت تغییر راهبردهای غیر سازنده در سوریه، مسیرهای جدیدی را برگزیده اند وتوانستند اشتباه های گذشته را تا حدودی جبران کنند.

وی تاکید کرد: کشورهایی که شهامت اعتراف به اشتباه های خود در سوریه را نداشته و بر تداوم رفتارهای غلط خود اصرار می ورزند به طور قطع با مشکلات و خسارت های غیر قابل جبرانی مواجه خواهند شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ضرورت فعال سازی ظرفیت های بین المللی به منظور توسعه روند امداد رسانی به مردم سوریه و مشارکت برای بازسازی زیر ساخت های حیاتی این کشور را مورد تاکید قرارداد و اظهار داشت : کاهش رنج وبلاهای مردم مظلوم سوریه نیازمند تلاشی همه جانبه و عزمی جهانی است.

شمخانی قرار است با دیگر مقامات سوری از جمله سرلشکر علی مملوک رئیس دفتر امنیت ملی سوریه دیدار و درباره مسائل مهم منطقه، روابط دوجانبه، تحولات سوریه و آخرین وضعیت مبارزه با تروریسم گفت و گو و تبادل نظر کند.