«اکرم هشام الصعدمی»، کارشناس اقتصادی یمن در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در صنعا با بیان اینکه جنگ علیه یمن به سرکردگی عربستان فجایع انسانی را در سایه سکوت جامعه بین المللی رقم زده گفت: اوضاع انسانی در یمن در نتیجه جنگ و تحریم ها به مرز قحطی زدگی رسیده است.

وی افزود: بمباران مراکز بهداشت و درمان، آمبولانس ها و درمانگاه های پزشکان بدون مرز و شهادت کارکنان آن اوضاع انسانی در یمن را وخیم تر کرده است.

الصعدمی گفت: یونیسف اخیرا در بیانیه ای اعلام کرد که در یمن در هر ۱۰ دقیقه دستکم یک کودک به دلیل سوء تغذیه و بیماریهایی مانند اسهال و التهاب دستگاه تنفسی که قابل پیشگیری است، جان می بازد.

کارشناس یمنی گفت: بنا به اعلام یونیسف حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار کودک یمنی از سوء تغذیه شدید رنج می برند که از میان آنان دستکم ۴۶۲ کودک وضع شان بسیار وخیم است و این میزان درمقایسه با سال ۲۰۱۴ ، به ۲۰۰ درصد رسیده است.

الصعدمی تصریح کرد: این در حالی است که یونیسف همچنان با کمبود بودجه مواجه است و  در سال ۲۰۱۷ برای تامین خدمات بهداشتی و تغذیه مادران و کودکان نیازمند در کشورهای فقیر و جنگ زده به ۷۰ میلیون دلار نیاز دارد.

وی ادامه داد: یونیسف در سال ۲۰۱۶ ، دویست و پانزده هزار کودک یمنی را که با سوء تغذیه شدید روبرو بودند درمان کرده و داروهای ویتامین و مکمل های غذایی هم در اختیار چهار میلیون کودک زیر پنج سال یمنی قرار داده اما این اقدمات در سایه ادامه جنگ و تحریم و کمبود بودجه یونیسف محدود است.

کارشناس یمنی گفت: عربستان و هم پیمانان آن و همچنین مزدوران این کشور که از حدود ۲۰ ماه پیش حملات خود را به یمن آغاز کرده اند، تا کنون بیش از ۸ هزار شهروند یمنی را کشته و حدود ۳۹ هزار نفر دیگر را زخمی کرده اند.

الصعدمی با بیان اینکه ائتلاف سعودی-آمریکایی از طریق تحریم های اقتصادی قصد در هم شکستن اراده مقاومت ملت یمن را دارند، گفت: تحریم های هوایی، زمینی و دریایی، حمله به موسسات ملی اقتصادی یمن، چپاول منابع ملی کشور توسط مزدوران سعودی، کاهش خزانه بانک مرکزی و ذخیر نقدی و دیگر مشکلات اقتصادی که یمنی ها طی جنگ تحمیلی علیه این کشور به دوش می کشند، از جمله ترفندهای ائتلاف سعودی-آمریکایی برای به زانو درآوردن یمنی هاست.

وی اظهار داشت: در وقع امر این مسائل حلقه جدیدی از زنجیره جنگ پنهان آمریکا علیه ملت یمن است که ابعاد خطرناک آن هر روز بیش تر از قبل اشکار می شود.

کارشناس قتصادی یمن گفت: بنابراین پیامدهای تجاوزی که ائتلاف عربی به نیابت از آمریکا در یمن به راه انداخته نه تنها به کشتار ملت یمن محدود نمی شود بلکه و نابودی زیربناهای یمن و تاسیسات حیاتی و کارخانجات این کشور و چپاول ثروت مملکت توسط مزدوران سعودی هزاران نفر از یمنی ها را با قحطی موجه کرده است.