نشریهاسرائیلی کیهان لندن مطلبی در سایت خود گذاشت که نشان از واقعیت نخسا می دهد. مطالبی که در ادامه میخوانید برگرفته از این سایت می باشد که منبع آن در لینک زیر موجود است.

قدم به قدم تا تل‌آویو و حیفا؛ نخسا، موسیقی و جنگ در خاکریز سوریه

در روزهای گذشته نشریه اسراییلی «یدیعوت اخرونوت» گزارش داد ایران و اسراییل برای آگاه شدن از سرنوشت «رون آراد» خلبان اسراییلی ناپدید شده در لبنان در سال ۱۹۸۶ میلادی و همین‌طور سرنوشت چهار دیپلمات ایرانی ناپدید شده در لبنان با یکدیگر همکاری می‌کنند.

پیش از آن نیز روزنامه «تایمز اسراییل» گزارش داده بود که در پروژه علمیِ «توسعه شتاب ذرات» که در یک آزمایشگاه فیزیک در کشور اردن با بودجه ۱۰۰ میلیون دلاری آغاز شده دانشمندان و محققان ایرانی و اسراییلی در کنار پژوهشگرانی از پاکستان، مصر و فلسطین فعالیت می‎کنند. اما آن روی سکه اوضاع، بحرانی‌تر از آن است که اینها حتی نقطه‌های کم‌ سو در روابط تاریک ایران و اسراییل باشند.

«نخسا» یا همان نیروهای خودمختار سپاه اسلام، آن دسته جوانان پر شور و عشق جنگ هستند که عاشقانه خود را فداییان علی‌خامنه‌ای و سردار قاسم سلیمانی می‌دانند که مدعی هستند بدون وابستگی سازمانی و بدون هیچ دستمزد و چشم‌داشت با اختیار خود به سوریه آمده‌اند تا علیه تکفیری‌ها بجنگند. مصطفی صدرزاده با نام جهادی «سید ابراهیم» فرمانده ایرانی گردان عمار از لشکر فاطمیون از اولین فرماندهان گروه نخسا بود که در حلب (عملیات محرم) کشته شد و از آن وقت آوازه نخسایی‌ها در بین بسیجیان پیچید.

آیا ایران در سوریه نیروی نظامی خودگردان یا خودمختار دارد؟

اگرچه نخسا اعلام می‌کند تشکیلاتی غیرسازمانی و خودمختار است، اما شواهد چیز دیگری را نشان می‌دهد. تریبون اصلی این نیروها چند کانال تلگرامی است از جمله کانال‌هایی مثل «ناب جهادی» یا «حیفا را با موشک می‌زنیم» که بیش از ۳۰ هزار عضو دارند و علاوه بر اخبار مربوط به تحولات و درگیری‌های سوریه از بازوهای سایبری سپاه نیز محسوب می‌شود و اعضای آن به افشا و هک کردن کانال‌های مخالف جمهوری اسلامی و کانال‌های ضددینی نیز مشغول‌اند.

این کانال‌های تلگرامی که دو سه سالی از عمرشان می‌گذرد شبانه‌روز اخبار نیروهای مدافع حرم و نیروهای حزب‌الله در سوریه را منتشر می‌کنند و در تیرماه پیامی برای مخاطبانشان مخابره کردند با این مضمون که از «حفا» (حفاظت اطلاعات سپاه) تذکر گرفته‌اند که انتشار تصاویر نیروهای سپاه در سوریه را متوقف کنند. هشدار اطلاعات سپاه به آنها نشان می‌داد که فعالیت‌شان در فضای مجازی نیز زیر نظر قرار دارد.

ردّ پای بسیج در سازماندهی نخسا

با پیروزی‌ ارتش بشار اسد و نیروهای مدافع حرم در برخی جبهه‌ها، ششم مرداد ماه تصویری از پاسدار محمدرضا نقدی، فرمانده نیروهای بسیج ایران منتشر شد و خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه در تیتری با عنوان «سردار ایرانی به بلندی‌های جولان رفت» ادعا کردند که او به منطقه «قنیطره» در جنوب غربی سوریه در تپه‌های جولان، در مرز اسراییل، سفر کرده است.

نزدیک شدن به مرزهای اسراییل برای این گروه شبه‌نظامی دستاوردی بزرگ بود و آنها کمپین حمله به اسراییل را با شعار «حیفا را با موشک می‌زنیم» به راه انداختند.

آنان همزمان تصاویری در فضای مجازی قرار دادند که نشان می‌داد نیروهای مدافع حرم با جسارت بیشتری سودای نابودی اسراییل را در سر می‌پرورانند.

یگان نخسا چیزی بیشتر از یک گروهان نظامی است. آنها مجموعه‌ای از داوطلبان و نیروهای سازمانی بسیج هستند که با کمک لابی‌هایی از سپاه در کنار نیروهای حزب‌الله لبنان به نفع بشار اسد می‌جنگند، اما نیم‌نگاهی هم به آینده و نبرد احتمالی با اسراییل دارند.

نخسایی‌ها علاوه بر فعالیت‌های نظامی، در زمینه تبلیغاتی نیز فعال هستند و از داخل ایران حمایت می‌شوند. از جمله تبلیغات روی تی‌شرت‌ها، ساخت دستبندهای چرمی و ساعت‌های تزئینی با لوگوی نخسا برای دوستداران آنهایی که خود را «نسل سوم انقلاب» می‌دانند و الگویشان قاسم سلیمانی است.

صدا و نوحه‌های رضا هلالی، سیدرضا نرمیانی، مهدی سلحشور مداحان مشهور، موزیک متن و مارش انرژی بخش رمبوهای جوان بسیجی هستند که اتفاقاً آنها نیز خود را مداحان نسل جوان و متفاوت از کلاسیک‌خوانانی چون صادق آهنگران و حاج منصور ارزی می‌دانند. «بذار منم برم» از نواهای محبوب نیروهای نخساست که طلب سفر به سوریه از امام سوم شیعیان و اهل بیت دارد.

علاوه بر تاثیرشگف‌انگیز موسیقی در ادبیات حماسی این نسل، ویژگی بارز دیگر جنگجویان جوان ولایت‌مدار، ارتباط تنگاتنگ‌شان با فضای مجازی است. تصاوی آنها نشان می‌دهد علاقه زیادی به انداختن عکس‌های جذاب با انواع و اقسام اسلحه‌ها و ساز و برگ نظامی دارند و مارش‌ جنگی آنها نیز همان اصوات مداحان است که به نظر می‌رسد «هیات الرضا» اصلی‌ترین پایگاه آنان باشد.