آمریکا » روسیه » سوریه
کد خبر : 2950
سه شنبه - ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۰

روسیه: حمله به نیروهای سوریه تهدیدی برای توافق آتش‌بس

روسیه: حمله به نیروهای سوریه تهدیدی برای توافق آتش‌بس

وزارت امور خارجۀ روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد حملات هوایی ائتلاف به مواضع نیروهای ارتش سوریه در دیرالزور که موجب کشته شدن ده‌ها نیروی دولتی شد، توافق آتش‌بس در این کشور عربی را به مخاطره انداخته است.

وزارت امور خارجۀ روسیه همچنین خواستار بررسی دقیق دربارۀ این حمله شده است.

در بیانیۀ دولت روسیه تصریح شده است این حادثه در نتیجۀ «امتناع سرسختانۀ» امریکا از همکاری با مسکو در زمینۀ مبارزه با داعش، جبهه‌النصره و «دیگر گروه‌های تروریستی» است.

وزارت دفاع روسیه صبح یکشنبه اعلام کرده بود در حملۀ هوایی جنگنده‌های ائتلاف تحت هدایت امریکا به فرودگاه نظامی دیرالزور ۶۲ نفر از نیروهای ارتش سوریه کشته شده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی ضد‌تروریسم به نیروهای دولتی که در فرودگاه دیرالزور در محاصرۀ داعش بودند، ۴ بار حمله کردند. در این حمله‌ها ۶۲ سرباز سوری کشته و حدود ۱۰۰ نفر زخمی شدند.»

در این بیانیه آمده است دو جنگندۀ اف-۱۶ و دو جت اِی-۱۰ برای انجام این حمله از عراق وارد حریم هوایی سوریه شدند.

مسکو ادامه داد: «درست بعد از بمباران ائتلاف، عناصر داعش حمله را آغاز کردند. اگر این بمباران ناشی از اشتباه در تعیین اهداف باشد، نشان می‌دهد که این مسئله پیامد مستقیم امتناع امریکا از هماهنگی با روسیه در مبارزه با گروه‌های تروریستی در سوریه است.»

در همین حال گروه موسوم به دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است، اعلام کرد در این حملات هوایی دست‌کم ۹۰ سرباز سوری کشته شدند.

ستاد کل ارتش سوریه نیز این حادثه را «تجاوزی جدی و فاحش» به نیروهای دولتی خواند و افزود این حمله‌ها «مدرکی قاطع» مبنی بر حمایت ائتلاف تحت هدایت امریکا از داعش است.

این حمله در حالی صورت گرفته است که آتش‌بس در سوریه از ۲۲ شهریور برقرار شد.

این آتش‌بس هفت‌روزه که ۲۸ شهریور منقضی می‌شود، مشمول گروه‌های تروریستی داعش و جبهۀ فتح‌الشام (جبهه‌النصره) نیست.

در همین حال، جان کری، وزیر خارجۀ امریکا و سرگئی لاوروف، همتای روس او، هفتۀ گذشته در گفتگویی تلفنی با تمدید این آتش‌بس به مدت ۴۸ ساعت موافقت کردند.