تصاویری که روز دوشنبه منتشر شد نشان می‌دهد که گروه‌های تروریستی در  کارگاهی در حلب بمب‌های دست‌ساز تولید می‌کردند؛ در این کارگاه همچنین بسته‌هایی وجود دارد که روی آن‌ها نوشته‌ شده است: «کمک‌های بشردوستانه و اضطراری پادشاهی عربستان سعودی برای نیازمندان».

رومن پادوکین، فرمانده یگان خنثی‌سازی بمب روسیه در همین رابطه گفت ده‌ها بمب دست‌ساز و همچنین صدها خمپاره و گلولۀ توپ با وزن بیش از ۵۰۰ کیلوگرم در این عملیات کشف‌شده است.

وی گفت بسیاری از مناطق شرق حلب از سوی گروه‌های تروریستی بمب‌گذاری‌شده است.

یکی از اعضای یگان خنثی‌سازی مین ارتش روسیه گفت: «مراکز درمانی داخل این مقرها قرار داشت. ما اینجا داخل یک مرکز درمانی هستیم. داروها از سوی معارضان و ساکنان منطقه برداشته‌شده است. معارضان در اینجا مقادیر زیادی تجهیزات دارویی برای مدت زیادی انبار کرده بودند.»

درهمین حال، وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه اعلام کرد در مجموع ۲۴ مورد نقض آتش‌بس در مناطق مختلف سوریه از جمله در استان‌های لاذقیه، حماه، ادلب، حمص و … صورت گرفته است.

تیم خنثی‌سازی بمب ارتش روسیه در تاریخ ۳ دسامبر ۲۰۱۶ وارد پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه شد. این گروه متشکل از متخصصانی است که پیش‌تر در عملیات خنثی‌سازی مین در پالمیرای سوریه حضور داشتند.

شورای امنیت سازمان ملل ۳۱ دسامبر (۱۱ دی) به‌ اتفاق آرا پیش‌نویس قطعنامۀ پیشنهادی روسیه و ترکیه را دربارۀ برقراری آتش‌بس در سوریه تصویب کرد. این آتش‌بس شامل گروه‌های تکفیری داعش و جبهۀ فتح الشام نمی‌شود.

این قطعنامه همچنین ارسال فوری کمک‌های بشردوستانه را به سراسر سوریه خواستار شده است