روزنامه نیویورک تایمز شنبه گزارش داد ده‌ها تن از نیروهای عملیات ویژه امریکا در کشورهای لتونی، لیتوانی و استونی مستقر شده‌اند تا آنچه را تلاش‌های مرموز روسیه برای ایجاد بی‌ثباتی در این کشورها خوانده شده را شناسایی و رصد کنند.

به نوشته روزنامۀ امریکایی نیویورک تایمز، نیروهای امریکایی فناوری‌های پیشرفتۀ شناسایی و اطلاعاتی در اختیار این کشورها قرار می‌دهند.

کشورهای حوزۀ بالتیک نگران لحن دوستانۀ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب امریکا، در قبال روسیه هستند.

ترامپ که به دفعات تمایل خود را برای بهبود روابط با پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، اعلام کرده است، در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا گفته بود واشنگتن تنها از متحدانی که وظیفۀ خود را در قبال ناتو انجام می‌دهند، محافظت خواهد کرد.

اظهارات رئیس‌جمهور منتخب امریکا نگرانی شدید کشورهای حوزۀ بالتیک را که در برابر «تجاوز» احتمالی روسیه روی کمک ناتو حساب می‌کنند، برانگیخته است.

در همین حال، ژنرال ریموند تی. توماس، فرمانده ستاد عملیات ویژه در وزارت دفاع امریکا، که اخیراً به لیتوانی رفته بود، اعلام کرد: «کشورهای حوزۀ بالتیک به شدت از روسیه می‌ترسند و به صراحت این مسئله را عنوان کرده‌اند.»

امریکا در بهار ۱۳۹۳ (آوریل ۲۰۱۴) در هر یک از این سه کشور حدود ۱۵۰ نیروی نظامی مستقر کرد.

ایالات متحده و کشورهای عضو ناتو قرار است ظرف ماه‌های آینده گردان‌هایی متشکل از ۸۰۰ تا هزار و ۲۰۰ سرباز را به این کشورها اعزام کنند.

این کشورها از زمان آغاز درگیری‌ها در شرق اوکراین، حضور نظامی خود را در نزدیکی روسیه تقویت کرده‌اند.

واشنگتن و متحدان غربی‌اش به دفعات مسکو را به دست داشتن در بحران اوکراین متهم کرده‌اند. دولت پوتین تمامی این اتهام‌ها را بی‌اساس خوانده است.